top of page

the Gathering & Games

Schedule

6:30am               Gates open for Participants and Vendors

 

8:00am           1. Gates open to the public

                        2. Athletic warm-ups

                        3. Vendor booths open

 

9:00am            1. Tempest on the main stage

                         2. Athletic Games begin

                         3. Children and Youth Athletics and Games sign-ups

                         4. Living History exhibit opens

                         5. Celtic Motion on the Clan Row stage

 

9:30am           Sheep herding demonstrations

 

9:45am            1. Kirk’n o’ the Tartans Blessings at the Celtic Cross

                         2. Sheep Herding Demonstration

 

10:00am          1. Celtic Alchemy on the main stage

                         2. The Gauntlet and Rose competitions at the Living History Village

                         3. Children’s Games begin

 

11:00am          1. Tempest on the main stage

                         2. Celtic Motion on the Clan Row stage

                         3. Whisky tasting in Clan Row

                         4. Sheep Herding Demonstration

 

12:00pm          WELCOMING CEREMONIES

                         1. Invocation

                         2. Presentation of Colors

                         3. National Anthem/God Save the Queen/Flower of Scotland

                         4. Welcome by the Chief, Roger Wilson, Clan Gunn

                         5. Massed pipe bands and March of the Clans

                         6. Fresno Stag and Thistle on the parade grounds

                         7. Pipe band exhibition on the parade grounds

 

12:45pm        Sheep Herding Demonstration

 

1:00pm            1. Celtic Alchemy on the main stage

                         2. Celtic Motion on the Clan Row stage

                         3. Sheep herding demonstrations

                         4. Youth games begin

                         5. Whisky tasting in Clan Row

                         6. Kearney Mansion opens for tours

 

1:30pm           Pipe Band Competitions

2:00pm            1. Tempest on the main stage

                         2. The Gauntlet and Rose competitions at the Living History Village

                       

3:00pm            1. Celtic Alchemy on the main stage

                         2. Celtic Motion on the Clan Row stage

 

3:30pm           Sheep herding demonstrations

 

4:00pm           Tempest on the main stage

4:45pm           Closing ceremonies

5:00pm           Games close

Photo Credit: Janine Kuestner, 05/19/2019, Victoria, BC, Canada

bottom of page